بهترين گلزن ليگ برتر فوتبال ايران : دروازه‌ بان ملوان مي‌ شوم

حسن كار امسال رافخايي 28 ساله اين است كه در كنار به ثمر رساندن گل‌ هاي حساس ، در روند گل سازي هم نقش بارزي ايفا كرده و مكمل بسيار خوبي براي مهرداد اولادي در خط حمله ی ملوان بوده است .

رافخايي كه در دوره ی مربيگري علي دايي در تيم ملي ، بار ها در اين تيم بازي و حتي گلزني كرده بود به تازگي بعد از مدت‌ هايي طولاني ، به اين تيم دعوت شد و در تركيب اصلي آن براي بازي با تاجيكستان هم قرار گرفت ، ولي به‌ دنبال آن مسابقه ، نام جلال هم مانند تعدادي ديگر از بازيكنان موفق در آن مسابقه از فهرست تيم ملي خط خورد هر چند او در بازي‌ هاي غرب آسيا ، تيمي را كه به نظر مي‌ رسد تيم ملي ب ايران است همراهي خواهد كرد . در اين شرايط ، گفت‌ و گويي با اين مهاجم 28 ساله ، خالي از لطف نيست .

سر انجام انتقاد‌ هاي زياد كارشناسان و رسانه‌ ها كادر فني تيم ملي را ناچار كرد آقاي گل ليگ را به اردوي اين تيم دعوت كنند و حتي در تركيب ثابت تيم ملي در ديدار با تاجيكستان قرار دهند .

ولي بلافاصله هم از فهرست تيم ملي خط زدند !

انتظارش را نداشتيد ؟

راستش را بخواهيد ، نه .

چرا ؟

چون فكر می كردم در ديدار با تاجيكستان ، بازي منطبق بر توصيه‌ هاي مربيان و استاندارد هاي روز دنيا ارایه كرده بودم . ضمن اين‌ كه در تمام دنيا ، ارزش ويژه‌ یي براي گلزن اول ليگ‌ هاي شان قایل هستند نه اين‌ كه او را دعوت كنند و بلافاصله خط بزنند تا وجهه ی آن بازيكن ، حد اقل در شهرش تخريب يا خدشه‌ دار شود .

البته در عين حال ، اين درس را هم آموختم كه راه بقايم در تيم ملي ، صرفا گلزني در اين تيم است و اگر بار ديگر دعوت شوم سعي مي‌ كنم در بازي‌ هايم كمتر از خود گذشت نشان دهم تا مفيد تر باشم !

همه پذيرفته‌ اند در فوتبال ايران ، ضعف تمام‌ كنندگي مهاجمان ، از بزرگ‌ ترين مشكلات است . شايد به همين دليل است كه گلزني يك مهاجم براي كروش و دستيارانش به بالاترين اولويت تبديل شد . شما اين موضوع را نمي‌ پذيريد ؟

من از شما مي‌ پرسم راه گلزني يك مهاجم چيست ؟ آيا بازيكني كه آرامش و اعتماد به نفس بالايي نداشته باشد مي‌ تواند تمركز و شم گلزني خود را به دست آورد ؟ من فكر مي‌ كنم يكي از دلايل گل نزدن مهاجمان ما در تيم ملي ، كمبود حمايت روحي – رواني لازم از آن هاست . ضمن اين‌ كه انتظار بالاي مردم و رسانه‌ ها هم بار رواني سنگيني را روي دوش شان انداخته است كه اثري منفي روي عملكرد شان مي‌ گذارد . مثلا كريم انصاري فرد در اين سن و سال ، ياراي تحمل چنان فشار و توقعاتي را ندارد و نمي‌ تواند همه ی توانايي خود را بروز دهد . بايد به مهاجمان شاخص فوتبال مان اعتماد به نفس بيشتري بدهيم تا بتوانند در نتيجه‌ گيري تيمي ، سرويس بهتري ارایه كنند ، نه اين‌ كه بازيكني را كه براي اولين‌ بار به تيم ملي دعوت كرده‌ ايم يا بازيكني را كه سال‌ ها از اين تيم دور مانده است آن قدر مورد انتقاد قرار دهيم كه نتواند در صد مناسبي از قابليت‌ هاي خود را بروز دهد .

مگر چقدر براي اين كار فرصت باقي مانده است ؟ ! به ويژه آن‌ كه بعد از باخت به ازبكستان مسير راهيابي ما به جام‌ جهاني كاملا صعب العبور شده است …

واقعيت اين است كه بعد از پيروزي بر كره جنوبي ، روحيه ی بسيار خوبي در فوتبال ما به وجود آمده بود و همه خود را براي بردي ديگر مقابل ازبكستان آماده كرده بودند و تمرين‌ ها را كاملا جدي و منظم انجام مي‌ دادند . دستور هاي مربيان هم به خوبي اجرا مي‌ شد ولي نتيجه‌ یي مخالف روند بازي رقم خورد تا همه را دل‌ نگران تيم ملي كند .

احمدزاده در گفت‌ و گوي چندي پيش خود با جام‌جم ، توجه كروش را به زوج موفق اولادي ـ رافخايي جلب كرده بود و حالا هر دوي شما براي بازي‌ هاي غرب آسيا دعوت شده‌ ايد .

مهرداد در آمادگي خوبي به سر مي‌ برد و ما تفاهم خوبي در كار مان داريم . بنابراين ، خط حمله ملوان آمار هاي بسيار خوبي را ثبت كرده است . البته ما در ملوان 2-4-4 بازي مي‌ كنيم در حالي كه تيم ملي با يك مهاجم بازي مي‌ كند . شرايط متفاوتي در اين دو تيم از لحاظ سيستم بازي و همين طور ايده‌ هاي مربيان وجود دارد .

بعد از كنار گذاشته شدن علي دايي از سر مربيگري تيم ملي ، ديگر جايي براي حضور شما در تيم ملي به وجود نيامده بود . در حقيقت با حضور در ذوب‌آهن ، قدري از مسير موفقيت فاصله گرفتيد ولي بعد از بازگشت به ملوان ، دوباره جاي خود را بازيافتيد .

مي‌ دانيد كه هيچ وقت در تيمي جز ملوان بازي نكرده بودم ولي در دوره‌ یي ، مودبانه به من اعلام شد نيازي به حضورم در اين باشگاه وجود ندارد. خب ، چه مي‌ توانستم بكنم ؟ ناچار شدم به پيشنهاد هاي ديگرم فكر كنم و در اين ميان ، احساس كردم پيشنهاد ذوب‌ آهن از بقيه بهتر است چون هم براي ابراهيم‌ زاده ارزش زيادي قایل بودم و هم ذوب‌ آهن شرايط خوبي در آسيا داشت . بنا بر اين راهي اصفهان شدم . در ابتداي حضورم در اين باشگاه ، همه چيز خيلي خوب پيش مي‌ رفت ولي در اردوي پيش فصل اين تيم در كشور تركيه ، دچار مصدوميت شدم كه من را از حضور در چهار بازي اول ليگ ، محروم كرد . با اين حال خيلي سريع خود را به تركيب تيم رساندم ولي موفقيت تعويض‌ هايي كه طي آن ها در نيمه ی دوم به زمين فرستاده مي‌ شدم ابراهيم‌ زاده را به اين جمع‌ بندي رساند كه من گزينه ی مناسبي در تعويض‌ هاي موفق او خواهم بود . اتفاقا در اين زمينه ، بار ها هم با من صحبت كرد و تقريبا در تمام بازي‌ ها به همين شكل از من استفاده و ابراز رضايت مي‌ كرد . در پايان فصل ، من ضمن اعلام ميزان بالاي احترامم به ابراهيم‌زاده ، از او در خواست كردم اجازه ی جدايي از ذوب‌ آهن را بدهد چون معتقد بودم مي‌ توانم زمان بيشتري را در خدمت يك تيم قرار دهم و با بازي بيشتر ، عملكرد مفيد تري ارایه دهم . خوشبختانه در باشگاه ملوان هم تغيير و تحولات مثبتي ايجاد شد و من توانستم دوباره به باشگاه هميشگي خود برگردم . با وجود آن‌ كه برخي باشگاه‌ هاي ديگر نيز هم چنان پيشنهاد هاي شان را حفظ كرده بودند ، به ويژه علي دايي كه هنوز لطف زيادي به من داشت و خيلي مايل بود به راه آهن كمك كنم .

به افكار احمدزاده اشاره‌ كرديد ، فردي كه به عنوان همشهري شما ، آقاي گلي ليگ را تجربه كرده است . تجربه‌ هاي او چقدر در اين زمينه براي شما مفيد بوده است ؟

احمدزاده يك مهاجم گلزن است ولي او نه تنها من را بلكه تك تك بازيكنان پست‌ هاي مختلف را درك مي‌ كند و با حساسيتي مشابه ، آن ها را در مسير موفقيت راهنمايي مي‌ كند . من هم كه هنوز كار مهمي انجام نداده‌ ام ، ولي اگر موفق به حفظ عنوان موفق ترين بازيكن در امر گلزني شوم آن را متعلق به مردم خوب شهرم مي‌ دانم كه يار و ياور و حامي هميشه متعصب ما و ملوان بوده و هستند و البته بازيكناني كه حاصل تلاش‌ هاي آن ها به گل‌ هاي من تبديل شده است . ضمن اين‌ كه احمدزاده با وجود اولويت دادن به موفقيت ملوان ، از ايجاد موقعيت براي آقاي گل شدن من هم غافل نيست .

و امسال ملوان جداي از نتايجش ، بازي‌ هاي زيبا تري نسبت به سال‌ هاي گذشته ارایه مي‌ دهد . به نظر بازيكن با سابقه ی اين تيم ، آيا موفقيت‌ هاي دهه ی 60 اين تيم شمالي مي‌ تواند با نسل كنوني تكرار شود ؟

هدف ما هم همين است . اگر در دهه ی 60 تيم بدون امكانات ملوان ، فاتح جام حذفي مي‌ شد و بازي‌ هاي بسيار خوبي را در فوتبال ايران به نمايش مي‌ گذاشت به خاطر عشق و تعصب و يكپارچگي كامل حاميان ، بازيكنان و كادر فني اين تيم بود البته در فوتبال كنوني ، مولفه‌ هاي جديدي نيز براي موفقيت افزوده شده‌ اند كه ما سعي كرده‌ ايم آن ها را هم به فاكتور هاي قبلي اضافه كنيم و دوباره به مسير شاد كردن هواداران مان برگرديم . امسال ملوان در ليگ حضور شايسته‌ یي از خود نشان داد ولي تعطيلي‌ هاي ليگ ، به موازات اين‌ كه فرصتي براي ريكاوري بعضي تيم‌ ها ايجاد مي‌ كند ، براي تيمي مثل ما كه مدام ملي‌ پوشاني را در اردو ها مي‌ بيند مشكلاتي ايجاد كرده است . به‌ عنوان نمونه ، در ديدار ما با پيكان كه بعد از بازي ايران و تاجيكستان برگزار شد ، ملوان شروعي بسيار خوب داشت و تنها به دليل بهره نبردن از فرصت‌ ها ، پيروزي در نيمه ی اول را از دست داد تا در ادامه ی بازي و برخلاف روند بازي پيكان به گل پيروزي بخش خود برسد . به هر حال ، فكر مي‌ كنم در نيم فصل دوم ليگ و همين‌ طور در جام حذفي ، درخشش بيشتري را هم از ملوان امسال خواهيد ديد البته علاوه بر تلاش ما ، شانس هم در فوتبال خيلي دخيل است كه اميدواريم در ادامه با ما همراهي كند .

در بازي ملوان و فولاد ، وقتي دروازه‌ بان تيم‌ تان اخراج شد ، آقاي گل ليگ ، دستكش به دست كرد و درون دروازه قرار گرفت . اتفاقا در كمال شگفتي ، ضربه ايستگاهي بازيكن حريف را هم به خوبي دفع كرديد ، به دروازه باني هم علاقه‌منديد ؟

خيلي زياد . حتي به حبيبي مربي دروازه‌ بان‌ هاي تيمم هم اعلام كرده‌ ام مي‌ خواهم تا 35 سالگي در خط حمله ی ملوان بازي كنم و بعد از آن ، به مدت پنج سال دروازه‌ بان تيمم باشم . حالا نمي‌ دانم حبيبي تا چه حد اين كري خواني مرا جدي گرفته باشد .

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.