امروز جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸
19:38:29 - یکشنبه 3 ژوئن 2012
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بنـاها و ديدني هاي بندرانزلي
بنـاها و ديدني هاي بندرانزلي بندرانزلي از گذشته هاي نه چندان دور به علت مستعد بودن زمين آن يكي از مراگز توليد مركبات  وانواع گل بوده است و آنچنانكه توجه همه سياحان وشخصيت هاي خارجي  و ايراني  كه از طريق انزلي بين ايران و اروپا مسافرت ميكردند .جلب كرده  و در ده ها سفرنامه وكتاب […]

بنـاها و ديدني هاي بندرانزلي

بندرانزلي از گذشته هاي نه چندان دور به علت مستعد بودن زمين آن يكي از مراگز توليد مركبات  وانواع گل بوده است و آنچنانكه توجه همه سياحان وشخصيت هاي خارجي  و ايراني  كه از طريق انزلي بين ايران و اروپا مسافرت ميكردند .جلب كرده  و در ده ها سفرنامه وكتاب خاطرات آنها از باغات ميوه وگل هاي انزلي سخن ها گفته اند  . (( مادام كارلاسرنا )) كه در سال 1877 ميلادي 1256 شمسي از انزلي ديدن كرده مي نويسد  :  ( انزلي نظاره گاهي است كه طبيعت نقشهاي بديع درآن آفريده است .آب و هوا وآسمانش ياد آور  (( ناپل )) است .

ميوه هايش وگل  وگياهش در حد وفور است ، باغهاي زيبا دارد كه درديوارهاي بلند محصور است .

درختهاي نارنج و پرتقال خانه ها در بلندي يا بلوط  و سپيدار رقابت ميكند  . عطر گلها و شكوفه هاي اين درختان تا دوردست درفضا پراكنده ميشود و چنان قوي است كه آدمي را مست و دچار رخوت ميكند .

روزي كه براي ديدن يك خانواده محلي رفته بودم يكصد زن را ديدم كه به دوردرخت نارنج و بوتهگل  سرخ گرد آمده بودند  وبرگهاي گل سرخ را براي تهيه گلاب  وبهارنارنج را براي مربا مي چيدند .

اين خلاصه اي از نوشته يك جهانگرد است  و مشتي از خروار  كه به قول احمدشاه در حين عبور از انزالي گفته است :  ( اينجا بهشت روي زمين است ، بهشت همين جاست )

آري خداي بزرگ ، آنچه زيبائي در طبيعت وجود داشت به انزلي و مردم آن بخشيده كه ساحل درياي آن فرح بخش است . در زمستان امواج خروشانش ، سيلي بر سخره ها وكشتي ها و قايق ها مي نوازد و در تابستان  امواج بسياركوچك و كف آلودش بوسه برساحل مي زند .

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  1. sari   ژانویه 12, 2014  

    شايد گمي دشوار باشدتا همه راهاي سابق را برويم .ولي اگر نظم وترتيپي باشد .حداقل نصف از ان راه ها را مي توان رفت.ابزار اصلي يك راهنماي خوب مي باشد.


  • آخرین اخبار
  • گوناگون
پيشنهاد سردبير
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب