4 آذر 34 سال پیش؛ روزی که برای اولین بار به جام جهانی رفتیم

34 سال پیش در چنین روزی تیم ملی ایران برای اولین بار به جام جهانی صعود کرد. فوتبال ایران با تجربه 3 بار قهرمانی جام ملت های آسیا، هرگز جام جهانی را تجربه نکرده بود و اولین بار در جام جهانی 1978 آرژانتین بود که ایران حضور در این عرصه مهم را تجربه کرد.

مسابقات مقدماتی جام جهانی در قاره آسیا و اقیانوسیه در دو  مرحله برگزار شد. ایران، هنگ کنگ، کره جنوبی، کویت و استرالیا تیم های صعود کننده به مرحله دوم بودند که در یک گروه به مصاف هم رفتند. ایران در هفتمین بازی خود به مصاف استرالیا رفت. وضعیت گروه قبل از این بازی به این صورت بود که ایران با 10 امتیاز در صدر جدول بود و کویت با 9 امتیاز در رده دوم بود. استرالیا نیز با 7 امتیاز تیم چهارم جدول پس از کره جنوبی 8 امتیازی بود. ایران با پیروزی مقابل استرالیا 12 امتیازی می شد و در فاصله یک بازی به پایان مسابقات راهی جام جهانی می شد.

 

4 آذر 1356- ورزشگاه آزادی- تماشاگر: 95 هزار نفر

داور: میشل کتابچیان(فرانسه)

ترکیب ایران: ناصر حجازی(شهباز)، حسن نظری(استقلال)، حسین کازرانی(پاس)، نصرالله عبداللهی(شهباز)، آندرانیک اسکندریان(استقلال)، حسن نایب آقا(هما)، علی پروین(پرسپولیس)، محمد صادقی(پاس)، ابراهیم قاسمپور(شهباز)، محمدرضا عادلخانی(شهباز)، غفور جهانی(ملوان)

در ترکیب 11 نفره تیم ملی، 4 نفر از تیم شهباز حضور داشتند که در نوع خود جالب توجه بود. در آن سال پاس مدافع عنوان قهرمانی بود که در همان سال 56 نیز قهرمانی خود را تکرار کرد اما فقط 2 بازیکن در ترکیب تیم ملی داشت.

ایران در مقدماتی جام جهانی 1974 با شکست مقابل استرالیا از راهیابی به جام جهانی بازمانده بود، اما در این دوره حتی بازی رفت در سیدنی را با گل حسن روشن برده بود و در این بازی نیز با گل دقیقه 44  غفور جهانی  که روی پاس علی پروین به ثمر رسید، برای اولین بار راهی جام جهانی شد.

تقدیر چنین بود که 20 سال بعد و دوباره در یک آذرماه دیگر ایران و استرالیا در یک بازی تعیین کننده برای جهانی شدن به مصاف هم بروند که این بار یک مساوی ایران را برای دومین بار به جام جهانی فرستاد.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.