نگاهی به عملکرد پاشینکو و دروازبانان خارجی لیگ

در حالي که سالها استخدام دروازه بان خارجي در ليگ برتر ممنوع بود، با درخواست چندين باشگاه اين ممنوعيت در سال جاري برداشته شد. پرسپوليس که از ضعف عليرضا حقيقي ( بعدها حسين هوشيار ) و ميثاق معمارزاده ضربات زيادي را خورده بود، آودوکيچ را براي بازي‌هاي آسيايي به خدمت خود در آورد و عملکرد درخشان او در ليگ قهرمانان آسيا، پرسپوليس را به دنبال لغو قانون «جذب دروازه‌بان خارجي» انداخت.

رايزني‌هاي رويانيان سرنجام نتيجه داد و جذب دروازه‌بان خارجي بلامانع اعلام شد تا تيم‌هاي ليگ برتري بار ديگر به سمت دروازه‌بان‌هاي خارجي بروند؛ دروازه‌بان‌هايي که قضاوت درباره‌ي عملکردشان را بايد به اهل فن سپرد و تنها به معرفي آنها مي‌پردازيم. از 10 دروازه‌بان خارجي اين فصل رقابت‌هاي ليگ برتر نيلسون از برزيل با 26 بازي بيشترين حضور و ويليام ردي از استقلال بدون حتي يک بازي قرار دارند. در ادامه نگاهي شده است به عملکرد دروازه‌بان‌هاي خارجي در اين فصل فوتبال ايران:

سرگي پشنکو: او اولين دروازه‌بان خارجي تاريخ ملوان است. دليل جذب او از سوي حبيبي ، مربي دروازه بانهاي ملوان ، قيمت پايين او نسبت به دروازه‌بانان ايراني عنوان شد. اين دروازه‌بان 31 ساله اهل مولداوي در 19 بازي اين فصل ملوان به ميدان رفته است و به گونه ای عمل کرده است که دروازبان اول تیم شد و جایگاه ویژه ای با عکس العمل های خود در بازی، بین مردم باز کرد . سرگی یک نقطه قوت برای ملوان شد و انزلیچی هایی که سخت ، بازیکن غیربومی را قبول دارند وی را قبول کردند و علاقه دارند وی برای فصل بعد در انزلی بماند . سرگی هم از مردم انزلی و آب و هوای انزلی و همچنین سبک فوتبال انگلیسی ملوان (به قول خود پاشینگو) کاملا رضایت دارد .

 مارکو سيميچ : نخستين دروازه‌باني که با لغو قانون منع جذب دروازه‌بان خارجي به ليگ برتر آمد، او بود. سيميچ 26 ساله که دروازه‌بان پوکادياي صربستان و ديناموزاگرب نيز بوده به نفت آبادان پيوست و در اوايل فصل براي نفت آبادان به ميدان رفت. با گذشت زمان کاسيميرو درخواست فسخ قرارداد او را کرد و اعلام داشت او از لحاظ فني چندان دروازه بان خوبي نيست و از عملکردش رضايت ندارد. اين دروازه‌بان کروات در نيم فصل قراردادش را با نفت آبادان فسخ کرد. اين درحالي بود که مدير رسانه‌اي نفت آبادان در هنگام حضور او در آبادان در اظهار نظري درباره ي کيفيت فني او گفته بود: « او در همين فصل به عنوان بهترين دروازه‌بان صربستان از نگاه فدراسيون اين کشور، ورزشي‌نويسان و مردم شناخته شده است.» سيميچ در 7 بازي اين فصل نفت آبادان به ميدان رفت.

 ميلان مياتوويچ : اين دروازه بان مونته‌نگرويي با نظر قاسمپور به عضويت مس کرمان در آمد. مياتوويچ که سابقه‌ي بازي در رودال مونته‌نگرو را هم داشت در مس دروازه بان دوم محسوب مي‌شود و تنها مدت کوتاهي موفق به رقابت تنگاتنگ با آرمان شهدادنژاد براي دروازه‌بان اولي در مس کرمان شد و در نهايت اين رقابت را به شهدادنژاد واگذار کرد. پيش از حضور او در ايران گفته مي‌شد او عضو تيم نايب قهرمان ليگ مونته‌نگرو بوده و در 33 بازي 20 گل دريافت کرده است. او در يازده بازي اين فصل مس کرمان به ميدان رفته است.

 لوئيس فرناندو دوسانتوس : دروازه بان سي ساله‌ي برزيلي که در 13 بازي اين فصل آلومينيوم به ميدان رفته است. او بازيکن محبوبي براي تماشاگران بندرعباسي است و رقابت سختي با مجتبي روشنگر براي دروازه بان نخست شدن در اين تيم داشته است.

 گريگور مليکستيان : دروازه‌بان 26 ساله و اهل ارمنستان گهر دورود چندان با ايران غريبه نيست. او سابقه‌ي بازي در مس سرچشمه را دارد. او در طول فصل اخير تنها سه بار براي گهر دورود به ميدان رفته و دروازه بان اصلي اين تيم نبوده است.

 فابيو کارواليو دوسانتوس : دروازه بان 34 ساله و برزيلي پيکان در 26 بازي اين فصل پيکان به ميدان رفته است. او که سابقه‌ي بازي در ايران جوان بوشهر را هم دارد در طول اين فصل دروازه بان اول پيکان بوده است. پيش از آغاز فصل صحبت‌هايي مبني بر جذب او به استقلال شنيده مي‌شد.

 گئورگ کاسپارف : دروازه بان ملي‌پوش ارمنستاني که سال‌هاي زيادي است در ايران حضور دارد. او سابقه‌ي بازي در کاوه تهران و راه آهن را دارد. کاسپارف سي و دو ساله در 14 بازي اين فصل رقابت هاي ليگ برتر براي ذوب آهن به ميدان رفته است.

 دارکو بوژويچ : ديگر دروازه بان خارجي ذوب آهن در اين فصل او بوده است. بوژويچ که از اسلوبودا پوينت صربستان به ذوب آهن پيوسته، سابقه‌ي بازي در تيم‌هاي تلئپتيک، سرم، لادنواک، تيمک و پارتيزان بلگراد را دارد. اين دروازه بان 33 ساله به دعوت توميسلاو ساويچ ( مربي دروازه‌بان‌هاي ذوب آهن) به اين تيم پيوست و در هفت بازي اين فصل ذوب آهن به ميدان رفته است.

 ليام ردي : دروازه‌بان استرليايي که ابتداي فصل جاري به استقلال آمد تا هم رقابت براي مهدي رحمتي ايجاد شود و هم خيال استقلال از مصدوميت احتمالي رحمتي راحت باشد . با اين حال عملکرد نه چندان خوب «ردي» در ديدار دوستانه اين تيم برابر ابومسلم کيفيت پايين او را به نمايش گذاشت و مربيان استقلال ترجيح دادند در نيم فصل قرارداد او با استقلال را فسخ کنند تا ضرر مالي چنداني متوجه استقلال نشود. او بدون هيچ بازي رسمي براي استقلال از اين تيم جدا شد.

 نيلسون کوريا : دروازه بان 37 ساله و برزيلي پرسپوليس با نيت دروازه‌بان دومي اين تيم به ايران آمد. او قرار بود ذخيره‌ي شهاب گردان باشد ولي عملکرد ضعيف گردان در پرسپوليس، مانوئل ژوزه را مجاب ساخت تا از نيلسون استفاده کند و با تغيير سرمربي پرسپوليس نيز در اين وضعيت تغييري ايجاد نشد تا گردان راهي سپاهان شود. نيلسون که از بازيکنان محبوب پرسپوليس محسوب مي‌شود در 26 بازي اين تيم در طول فصل به ميدان رفته است. او که در دسته دوم و سوم برزيل بازي مي کرده، با حضور در پرتغال به مدت هفت سال دروازه بان نخست تيم مطرح ويتوريا گيمارش بود.

ليگ برتر درحالي به پايان مي رسد که از ده دروازه‌بان مورد اشاره دو تن از آنان از تيم‌ها خود جدا شده اند و هيچ يک از آنها در تيم‌هاي اول تا پنجم رده‌بندي ليگ برتر حضور ندارند.

2 Comments

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.