امروز دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸
۱۹:۳۷:۳۳ - یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۱
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مشاغل اهالي
مشاغل اهالي مشاغل اهالي انزلي از گذشته هايدور كرجي باني  – ماهي گيري و شكار پرندگان بود ، كمااينكه در فصل ماهي تعداد زيادي از اهالي خلخال جهت كار در صيدگاه هاي پره كشي  ، شركت فعال داشتند و صيد ماهي در مرداب و ساحل دريا ودام در در دريا – و لاكش وماشك در […]

مشاغل اهالي

مشاغل اهالي انزلي از گذشته هايدور كرجي باني  – ماهي گيري و شكار پرندگان بود ، كمااينكه در فصل ماهي تعداد زيادي از اهالي خلخال جهت كار در صيدگاه هاي پره كشي  ، شركت فعال داشتند و صيد ماهي در مرداب و ساحل دريا ودام در در دريا – و لاكش وماشك در رودخانه ها انجام ميگيرد  وحاليه حدود 6000 نفر  ماهي گگير در تعاوني ها مشغول به كار صيد ميباشند .

كرجي بانان كه از نظر تعداد  ، رقم بزرگي را تشكيل ميدادند ، داراي تشكيلات منظم نيز بودند درانزلي بيش از 500 كرجي بزرگ نوشته اند كه اگر براي هر كرجي 6 تا 12 نفر خدمه درنظر بگيريم رقم بزرگي را نشان ميدهد  . كه با احداث جاده ها  اين كرجي ها نيز برچيده شدند .  ضمناً در سالهاي اخير صيد ، ماهي كيلكا  نيز رونق روز  افزوني پيدا كرده  و غروب هر روز شناورهاي صيد كيلكا پشت سرهم به سوي دريا حركت و صبح فرداي آن روز با كولي باري از ماهي كيلكا  ، به اسكله هاي خود باز ميگردند .

حصير بافي نيز از مشاغل پردرآمد اهالي بود و حصير غازيان از معروفيت خاصي برخوردار بوده است  و ساليانه هزاران حصير به شهرهاي داخلي و خارجي صادر ميگردد  . اين حصيرها جاي فرش امروزي را داشتند  و ناگفته نماند حصير آبكنار نيز معروف بوده است . در هر صورت با آمدن موكت و فرش هاي ماشيني       صدها نفر زن هنرمند حصير باف بيكار شدند . هرچند بندرانزلي به علت كمبود زمين در سطح شهرستان از لحاظ كشاورزي در مقام پائيني از توليد قرار دارد . ولي در روستاهاي انزلي  انواع برنج – سبزيجات  – هندوانه – خريزه – بادام زميني كشت ميشود و همچنين تعدادي از روستائيان خصوصاً در آبكنار بهنوغان داري اشتغال دارند كه آبكنار ازاين لحاظ داراي سابقه طولاني است .

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
پيشنهاد سردبير
ويژه نامه
تعداد شماره ها: 0
تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب