صید ۶۳۰ تن ماهی استخوانی در گیلان

اکبر ایلدرم روز دوشنبه در مصاحبه با ایرنا اظهار داشت: این مقدار صید نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۱ درصد افزایش نشان می دهد که فقط شامل شرق گیلان بوده و در حوزه مرکزی به ویژه انزلی افزایشی نداشتیم.
وی خاطرنشان کرد: از مقدار ۶۳۰ تن ماهی صید شده، ۲۵۰ تن ماهی سفید با ۴۰ درصد، ۳۵۸ تن کفال با ۵۷ درصد، ۲۸ تن سایر گونه ها نظیر سوف، سیم، کپور و کولی با سه درصد سهم صید است.
با اشاره به ۱۸۴ میلیارد ریال ارزش ناخالص فروش این میزان ماهی صید شده افزود: ۴هزار صیاد عضو ۵۱ شرکت تعاونی با حدود هفت هزار مرتبه پره کشی این مقدار ماهی را صید کردند.
معاون صید و بنادر ماهیگیری گیلان یادآور شد: همچنین در این مدت ۷۵۵ ماهی نارس توسط صیادان پره زنده گیری و رهاسازی شد.
*صید افزون بر پنج هزار تن کیلکا
ایلدرم همچنین از صید پنج هزار و ۳۹۰ تن ماهی کیلکا در محدوده صیدگاهی گیلان خبر داد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه پارسال یک درصد افزایش نشان می دهد.
به گفته وی این مقدار ماهی کیلکا توسط ۳۰۰ صیاد با ۳۰ فروند شناور فعال از رضوانشهر تا چمخاله در محدوده صیدگاهی کیلکا از فاصله شش تا ۱۵ کیلومتری و عمق ۳۰ تا ۸۰ متری صورت گرفت.
وی اظهار داشت: از این مقدار صید پنج هزار و ۱۷۴ تن برای کارخانجات تولید پودر ماهی ارسال و ۲۱۶ تن برای مصرف خوراک انسانی عرضه شده است.
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات گیلان با اشاره به این که قیمت هر کیلوگرم ماهی کیلکا برای تولید پودر روی اسکله ۹۳۰ تومان و برای مصرف انسانی یکهزار و ۶۰۰ تومان است ،ارزش ناخالص این میزان صید را ۵۴ میلیارد ریال عنوان کرد.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، استان گیلان از کانون های مهم صیادی و همچنین از مراکز مهم تکثیر و پرورش ماهی در کشور محسوب می شود .
بیستم مهرماه تا بیستم فروردین هر سال، فصل صید ماهیان استخوانی از حدود ۳۰۰ کیلومتر آب های ساحلی استان از آستارا تا چابکسر است.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.