مصاحبه اختصاصی با سیروس صداقت کیش : نگذارید ملوان دست به دست بچرخد/دست مریزاد به درودگر میگویم

داشتیم بازی های قدیمی ملوان رو میدیدیم همان دوران اوج  (دهه شصت و هفتاد) از خودم پرسیدم چرا ملوان الان نمیتونه اون افتخارات رو کسب کنه ؟ چرا الان اون بازی های کوبنده رو از تیم شهرمون نبینیم نه اینکه  الان ملوان بد نتیجه میگیره نه ، اما چرا برد های تیممون مقطعی شده چرا الان مانند غفور جهانی و سیروس قایقران و نیاکانی و اسپندارو … نداریم و نمیتونیم داشته باشیم؟

هیچ کس بهتر از کسانی که تو اون دوران بودن و تیم ملوان دستشون بود نمیتونست جوابمون رو بده واسه همین رفتیم پیش مدیر عامل اون دوران ، ناخدا سیروس صداقت کیش … مردی بزرگ با دلی بسیار مهربان ، پیشنهاد مصاحبه رو پذیرفت ساعاتی از وقت با ارزششان را با ما گذراند.

ـ سلام ناخدا بسیار ممنونیم که وقتتون رو به ما دادید و پاسخگوی سوالات ما شدید.

منم سلام عرض میکنم خدمت شما و مردم دوست داشتنی انزلی و از شما ممنونم که یادی از ما کردید .

ـ قدیمی های انزلی همه شمارو میشناسند لطفا یه بیوگرافی از خودتون برای جوانانی که نسل شما رو ندیدند بگید.

بنده سیروس صداقت کیش متولد 1334 در بندر انزلی درجه دار نیروی دریایی ابران ، ورزش خود را از همون دو ران کودکی در دو رشته ی بوکس و کشتی شروع کردم و در هر دو رشته به مقام قهرمانی ایران رسیدم . که به توصیه ی بزرگان آن زمان به دلیل اینکه انزلی در رشته ی بوکس همیشه حرفی برای گفتن داشت من هم رشته ی بوکس را ادامه دادم و به مقام قهرمانی آسیا و سومی ارتش های جهان رسیدم.

ـ شما مدیر عامل باشگاه ملوان هم بودید.

بله بنده در دو مقطع سال  58 تا 60 و از سال 63 تا سال 71 افتخار مدیرعاملی ملوان رو داشتم (با خنده گفت) البته تو دوران ما پولی در کار نبود ما مدیر بی پول بودیم.

ـ در زمان مدیریت شما ملوان به چه مقام هایی رسید؟

البته به کمک دوستان خوبم ، آقای صالح نیا و غفور جهانی و بازیکنان بزرگ آن دوران بود که تونستیم به افتخارات برسیم، ملوان در اون دوران قهرمان جام حذفی شد همون سالی که باید به مسابقات سریلانکا اعزام می شدیم که متاسفانه به دلیل بودجه کم باشگاه توان شرکت در این مسابقات رو نداشتیم و سال بعد نائب قهرمان این مسابقات شدیم.

ـ ناخدا خودتون رو مدیر موفقی میدونید؟ به خودتون از 1 تا 20 چه نمره ای میدید؟

زمان مدیریت ما پولی در کار نبود ما نسبت به شهر و دوستانمان دینی داشتیم که ادا کردیم. سعی کردیم نزاریم تیم منحل بشه … من به خودم از 15 به بالا میدم 15 یا 16 …

 به نظر شما باند و باند بازی تو ورزش به خصوص ورزش انزلی وجود داره یا نه ؟چه در دوران شما و چه در دوران الان.

به هر حال همه ی ما خطا کاریم و من نمیتونم این موضوع رو حاشا کنم من به صراحت اعلام میکنم چه در دوران ما و چه در دوران الان باند بازی بوده .

ـ به نظر شما این معضل حل شدنیست؟

بله 100٪ با همت مدیران با تقوا و به کار بردن مربیان با تقوا و با برنامه ریزی روی این معضل کاملا حل شدنیست… این مشکل باید از بالا حل بشه ما از بالا مشکل داریم…

ـ  به نظرتون علت بروز این نوع مشکلات چی میتونه باشه؟

در زمان ما افرادی بودن که سعی میکردند دل مربیان را ببرند و هر کاری میکردند که مربی خوششون بیاد مسائل مادی در کار نبود اما الان مسائل مادی در میانه … ببینید چرا ما نمیتونیم از بازیکنان بومی خودمون تو تیم بزرگسال استفاده کنیم ؟ به هر بهانه ای سعی میکنن تو تیم پایه فیکس بازی کنند و کلی استعداد رو زیر پای خودشون له میکنند اما تو تیم بزرگسال جای نمیگیرند چون مربی بزرگسال با آبرو اعتبار خودش هیچوقت بازی نمیکنه اون باید نتیجه بگیره تا به پولش برسه ، اون بازیکنی رو میخواد تا واسش مفید باشه وقتی بومی به دردش نمیخوره از غیر بومی استفاده میکنه این میشه که تیم بومیه ملوان تبدیل میشه به یک تیم غیر بومی.حتی هزینه بر میشه برای باشگاه ، مثلا تو پستی که ما میتونستیم از بازیکن بومی استفاده کنیم باید بریم از شهر دیگه با قیمت نجومی ملیونی ومیلیاردی بازیکن بگیریم این تقصیر مدیرعامل و سرمربی نیست اشکال تو تیم های پایمونه یعنی دو سر سوخت میشه برامون هم کلی استعداد سوزوندیم هم به جای اینکه درآمد کسب کنیم از فروش استعداد هامون باید هزینه کنیم برای خرید بازیکن.

ـ بیایم بحث رو عوض کنیم درباره ی پیشکسوتان صحبت کنید کسانی که الان صحبتی ازشون نیست. چرا یه سری از پیشکسوت ها اصلا ازشون صحبتی نیست و بعد از دوران قهرمانیشون خاموش شدند؟

ببینید ملوان دارای قهرمانان بزرگی بود و هست ولی عده ای بودند که با خود شیرینی تونستند خودشون رو تو دهن های مردم بندازند و باعث شدند که شاید کسانی به مراتب از آنها مفید تر فراموش بشند و ما متاسفانه  شاهد ضرب المثل از دل برود هر آنکه از دیده برفت میشیم از جمله افرادی مثل منوچهر ناوران که اسطوره ی باشگاه ملوان بود ولی الان جوون ها ایشون رو نمیشناسند و یا عزیزانی مثل اسپندار و نیاکانی که جاشون تو باشگاه خیلی خالیه…

ـ چرا وقتی صحبت از پیشکسوت میشه جوون های انزلی اسم چند تا از آنها رو بلدند بعنوان مثال کسی از داوودی و رستمی و خیلی های دیگه خبر نداره؟

ببینید تیم ملوان لازمه که یه کانون پیشکسوت ها داشته باشه و خود من اون اساس نامه ی هیئت مدیره رو برای اولین بار نوشتم و به باشگاه اوردم منتها آقای صالح نیا اون زمان موافقت نکرد چون اون اساس نامه دست بیگانگان رو کوتاه  میکردو این سبب شد سال 71 فرماندهی منطقه تصمیم گرفتند عذر بنده را بخوان مرا از مدیریت خلع نمودند اما اساس نامه پا برجا بماند  در واقع من خودم رو له کردم تا هیئت مدیره،  ملوان را داشته باشد و ناظر بر کلیه ی کار های ملوان باشد. و تا زمان ما ، رو هیچ کاری نمیتونستیم نظارت کنند ما با اینکار تونستیم تموم درآمد های ملوان اعم از بازار و مردم و سایر کمک ها را به صورت یک کاسه برای ملوان جمع آوری بشه.

ـ خودتون حاضرید الان مدیرعامل تیم بشید ؟

من؟ نه اصلا… من در پست مدیریت نمیتونم کمکی به ملوان بکنم چون دوره ی ما با الان خیلی فرق میکرد کلا دو مقوله ی جدا از هم است اون زمان ملوان دست نیرو دریایی بود و به عنوان درجه دار ارتش مدیرعامل ملوان بودم دوما پولی نبود الان صحبت میلیارد شده  … من فقط میتونم تجربیات خودم رو در اختیار مدیران الان قرار بدم .

ـ  چرا ملوان الان نمیتونه اون افتخارات رو کسب کنه ؟ چرا الان اون بازی های کوبنده رو از تیم شهرمون نمی بینیم؟ در زمان شما ملوان در رده سوم یا چهارم یا حتی نائب قهرمان میشد ولی الان رده ی نهم و دهم و یازدهم چرا؟

الان بازیکن ها نسبت به شهرشون نسبت به تیمشون نسبت به مردمشون عِرق ندارند … زمان ما همه ی بازیکنان عِرق خاصی داشتند من واقعا به اونها افتخار میکنم آنها از جون مایه میزاشتند و پولی هم نمیگرفتند همین محمد احمدزاده ، فرهاد پور غلامی ، محمود پیشگاه هادیان همه نمیخوام اسم ببرم همشون نسبت به تیمشون احساس داشتند خدا شاهده تیم وقتی می باخت ، همشون تو اتوبوس گریه میکردند این اغراق نیست واقعا گریه می کردند . ولی الان بازیکن ها خیلی بی تفاوت شدند. من احساس میکنم  از وقتی مادیات و پول اومد توی گود این وضعیت پیش اومده.

ـ به نظر شما ملوان میتونه به دوران اوجش برگرده؟

100٪ شهر ما یه شهره قهرمان پروره منتها یه ارگانی از همین شهر باید بیاد این تیم رو دست بگیره مثل گمرک یا شهرداری یا بنادر یا حتی نیرو دریایی مهم اینه که تیم نباید دست به دست بچرخه امسال آقای درودگر ساله بعد آقای غمخوار تشریف بیاره اینها نسبت به شهر ما عِرقی ندارند، تعصبی ندارن،  یه ماموریتی دارند و انجام میدن و بلاخره خواهند رفت ، اما انزلیچی اصیل جدا از اینکه پولش رو میگیره نسبت به شهرش عرق داره نسبت به پیراهن تیمش حساسه من احساس میکنم این مو ضوع الان یکم از بین رفته ما میتونیم این کار رو انجام بدیم ما توسط نماینده فهیم و ورزش دوست انزلی باید ارگان ها رو بیاریم درگیر این مسئله بکنیم خیلی هم راحته ما 10 – 12 ارگان خوب در همین شهر داریم که میتونن از تنها نماد انزلی در ورزش، که همون ملوان است حمایت کنند .من 100٪ اعتقاد به مدیریت و مالکیت بومی دارم. انزلیچی اصیل وحتی پیشکسوت ها ی انزلی دارن کم کم از گود کنار میرن و جای آنها رو عده ای غیر بومی دارن میگیرند.

ـ ناخدا چرا ما شاهده اینیم که گاهی وقتها بین پیشکسوت ها یا بین مربیان بومی تیم نفاق و درگیری پیش میاد؟

ببینید توی یه خونواده اگر پدر نتونه خوب مدیریت کنه حتی بین دو برادر هم نفاق پیش میاد. زمان ما آقای صالح نیا بودند که تمام حوادث را مدیریت میکردند و به حق مدیری توانا بودند . مثلا غفور جهانی از این تیم به تیم ملی رسید هیچ کس نگفت که ما توپ دادیم و غفور گل زد چون مدیریت صالح نیا بالای سر آنها بود خیلی از این نفاق ها را به نظر من مسئولین می اندازند .

 ـ چه ایرادی به مدیریت کنونی ملوان می گیرید؟

والا زمان ما مدیریت به این شکل نبود الان مدیریت سنگین تر شده ، سخت تر شده… مدیر با دست خالی میاد و باید یه تیم در خور توجه ببنده… ما الان بیرون گودیم واقعا باید دست مریزاد بگم به مدیریت باشگاه من میتونم پیشنهاد کنم که برای پیشبرد اهداف ملوان از بومی های انزلی استفاده کنند .

ـ شما به آٔقای درودگر چه نمره ای میدید؟

ایشون مدیری زحمت کشی هستند من عرض کردم ما تیم خودمون رو نهایتا با 100 ملیون می بستیم اما الان صحبت 5 میلیارد و 10 میلیارد است . به هر حال ایشون زحمت کشیدند که تیم رو تا الان سرپا نگه داشتند . انتظارات از ایشان بالاست ، و من دراین جو به خودم اجازه نمیدم که بخوام به ایشان نمره بدم .

ـ به نظر شما بهترین مدیر برای ملوان از تاریخ بدعت تا کنون چه کسی بوده است؟

من آقای صالح نیا رو انتخاب میکنم ایشان پدر فوتبال گیلان هستند و برای فوتبال خیلی زحمت کشیدند. در اون زمان شرایط به این ترتیب بود که مقداری دیسیپلین و اقتدار لازم داشت اما شرایط در حال انعطاف پذیری رو می طلبد و در این زمان ایشان رو پیشنهاد نمیکنم چون شرایط الان با زمان ما خیلی فرق کرده است.

ـ بهترین دوران ملوان به نظر شما چه زمانی بوده؟

از زمان سیروس قایقران تا سال70 تا 71 اما الان فقط خاطرات اون زمان باقی مانده.

ـ بهترین خاطره ی ورزشی شما؟

تو ورزش خاطرات تلخ و شیرین زیاده ، زمانی که برای مسابقات جهانی انتخاب شدم و آقای فانباستونیان اسطوره ی بوکس ایران را در فینال بردم برام بهترین خاطره ی ورزشی بود البته ایشان استاد بنده بودند و دوبار من را شکست د اده بودند ولی شکر خدا من در انتخابی و در فینال تونستم ایشون رو شکست بدم و راهی این مسابقات در آلمان بشم.

ـ اولین کلماتی که بعد از گفتن این اسامی به ذهنتون میاد چیه؟

بهمن صالح نیا؟

منظبط

سیروس قایقران؟

فنی

انزلی؟

شهر زیبا

محمد احمدزاده؟

بازیکن سیاستمدار

صادق درودگر؟

مدیر موفق

 مردم انزلی؟

انسانهای حساس

استادیوم تختی انزلی؟

زایشگاه مردان بزرگ

بوکس ایران؟

قهرمانان زیادی داشته

ملوان؟

دنیای افتخارات

دراگان اسکوکیچ؟

نتایج خوبی کسب کرد

سیروس صداقت کیش؟

خدمتگزار ورزش

ـ و حرف آخر…

منم تشکر میکنم از سایت Malavan.ir که لطف کردید و یادی از ما کردید … بعد به مردم انزلی میگم مثل سالهای پیش از تیم حمایت کنند و دست خدمتگزاران ورزش انزلی را بفشارید و مانند سابق وحدت خودشون رو حفظ کنند مطمئنم با این وحدت ملوان می تونه به دوران اوج خودش برگرده…

از آقای خسته بند که همیشه سر تمرینات ما میومد میخوام مثل گذشته به ملوان بیشتر توجه بکند و از آقای بدیعی فر به عنوان یک انزلیچی اصیل انتظار داریم نگزارد تیم ما از هم پاشیده شود. باز هم از همه ی شما ممنونم که به فکر ما بودید.

مصاحبه و تنظیم: علیرضا زارع

عکس و فیلم و ضبط صدا : صادق صیاد

8 دیدگاه

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.