در اقدامی غافلگیرانه ؛ پنج کومه غیرمجاز شکار در تالاب بین المللی انزلی تخریب شد

فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان از تخریب پنج کومه غیر مجاز شکار و پاکسازی پناهگاه های پرندگان مهاجر در تالاب بین المللی انزلی از ابزار آلات زنده گیری صید پرندگان خبر داد.

به گزارش پایگاه انزلی نیوز ساسان اکبری پور اظهار کرد: ۱۵ نفر از نیروهای یگان حفاظت اداره کل محیط زیست گیلان در بندر انزلی و صومعه سرا ، در ماموریتی غافلگیرانه ، پنج کومه غیرمجاز شکار را در مناطق قلمگوده، سرخانکل و سلکه را تخریب و این مناطق را از ابزار آلات زنده گیری پرندگان توسط شکارچیان پاکسازی کردند.
وی افزود: هرساله با شروع فصل کوچ ، پرندگان مهاجر برای زمستان گذرانی به تالاب ها و مناطق حفاظت شده محیط زیست گیلان ، خصوصا تالاب بین المللی انزلی وارد می شوند.
اکبری پور با اشاره به لزوم حفظ و حراست از این پرندگان به عنوان میهمانان تالاب ها یادآور شد: افراد سودجو و فرصت طلب به شیوهای مختلف اقدام به شکار غیرقانونی و زنده گیری این پرندگان مهاجر می کنند ولی یگان حفاظت محیط زیست گیلان ایجاد بستر امن برای پرندگان مهاجر و جلوگیری از شکار غیر مجاز این پرندگان را به عنوان مهمترین ماموریت های خود در دستور کار دارد.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان تاکید کرد : تالاب بین المللی انزلی به عنوان مهمترین محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در استان، بصورت ویژه در حال پایش و کنترل توسط نیروهای یگان حفاظت بوده و هرگونه شکار تا صدور مجوزهای قانونی از سوی محیط زیست گیلان ممنوع بوده و با شکارچیان متخلف برخورد خواهد شد.
وی اظهار کرد: سامانه تلفن گویای اداره کل حفاظت از محیط زیست به شماره ۱۵۴۰ و همچنین شماره تلفن (۰۱۳۳۳۸۳۲۲۸۰) فرماندهی یگان حفاظت از محیط زیست گیلان آماده دریافت گزارش های مربوط به هرگونه تخلف زیست محیطی از جمله تصرفات غیر قانونی، برداشت غیر مجاز شن و ماسه از بستر رودخانه، شکار و صید غیر مجاز، تخریب و تصرف اراضی ملی و مناطق حفاظت شده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، منطقه حفاظت شده سیاه کشیم، پناهگاه حیات وحش سلکه و بخش هایی از پناهگاه حیات وحش سرخانکل تالاب بین المللی انزلی از جمله مهمترین زیستگاه های تالابی پرندگان مهاجر بشمار می روند.
تالاب انزلی با مساحتی حدود ۲۰ هزار هکتار بین سه شهرستان انزلی ، صومعه سرا و رشت واقع شده و از مهمترین زیستگاه های پرندگان مهاجر بشمار می رود. این تالاب از جالب ترین و بزرگ ترین زیستگاه های طبیعی و مناسب برای تخم ریزی و تکثیر ماهیان و نیز محل زمستـان گذرانی و جوجه‏آوری گونه های زیادی از پرندگان آبزی محسوب می‏شود.
این تالاب جزو تالاب های بین المللی کنوانسیون رامسر است که در سال ۱۹۷۱ میلادی تحت این کنوانسیون به ثبت رسید و هدف اصلی آن، حفاظت و استفاده خردمندانه از تالاب ها از طریق اقدامات ملی و همکاری های بین المللی به منظور دستیابی به توسعه پایدار است

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.