تکرار سریال آتش افروزی در نیزارهای و علفزارهای انزلی

برای چندمین بار طی روزهای اخیر، نیزار و علفزارهای حاشیه تالاب بین المللی بندرانزلی طعمه حریق شد و بررسی ها، حکایت از عمدی بودن این آتش سوزی ها به دست افراد سودجو دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا شامگاه دوشنبه سریال آتش افروزی در نیزارهای تالاب بین المللی انزلی و علفزارهای حاشیه آن به دست افراد سودجو تکرار شد و با توجه به از بین رفتن منابع طبیعی و ذخائر این میراث طبیعی و بین المللی ، لازم است مسئولان اجرایی و قضایی این شهرستان ، تسریع در برخورد جدی با عاملان این حوادث را برای عبرت سایرین ، در دستور کار قرار دهند .
مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرستان بندرانزلی دوشنبه شب در حاشیه اطفای حریق در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: با گزارش تلفنی به شماره ۱۲۵ در ساعت ۲۱ و ۴۵ دقیقه مبنی بر وقوع حریق در علفزار و نیزارهای ضلع جنوب غربی تالاب انزلی و در حاشیه کیلومتر ۱۰ جاده انزلی به رضوانشهر ، ماموران آتش نشانی بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند.
اسماعیل خجسته افزود: با توجه به مسیر دسترسی سخت به محل آتش سوزی ، با استفاده از شش دستگاه خودروی آتش نشانی و ۲۰ آتش نشان ، پس از چهار ساعت تلاش، حریق مهار شد.
وی با اشاره به وقوع آتش سوزی های مکرر در نیزارهای تالاب بین المللی انزلی و علفزارهای حاشیه آن تصریح کرد: باتوجه به تکرار سریال آتش سوزی در این مناطق، قطعا افرادی سودجو با اهداف از پیش تعیین شده، اقدام به آتش زدن منابع طبیعی می کنند.
خجسته با اظهار امیدواری از برخورد جدی مسئولان با افراد خاطی برای عبرت سایرین تاکید کرد: نیروهای سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرستان بندرانزلی در مرداد ماه جاری بیش از ۲۹۰ مورد عملیات انجام داده اند که یکصد و ۶۵ مورد از آنها مربوط به حریق باغات ، علفزارها و نیزارهای تالاب بین المللی انزلی و بیش از ۳۸ مورد حریق ضایعات بوده که اطفای این حریق ها ، با بیش از ده ها ساعت صرف زمان ، انرژی بسیاری از نیروهای آتش نشانی می گیرد.
وی همچنین با اشاره به انجام ۳۰ مورد عملیات امداد و نجات توسط آتش نشانان بندرانزلی در مردادماه جاری یاد آور شد: ۱۲ مورد اطفای حریق مسکونی، ۱۰مورد اطفای حریق واحدهای تجاری، پنج مورد حریق واحدهای اداری، امداد و نجات به پنج خودرو ، عملیات امداد و نجات در هشت مورد تصادفات جاده ای نیز توسط آتش نشانان بندرانزلی انجام شده و همچنین در حوادث ماه اخیر، ۱۰ مصدوم آتش نشان و ۱۱ مصدوم از شهروندان، به بیمارستان منتقل شده اند.
شهردار بندرانزلی نیز در حاشیه اطفای این حریق به خبرنگار ایرنا گفت:با توجه به دور بودن محل حریق از جاده اصلی و دسترسی سخت به آن ، این حریق، آتش افروزی در منابع طبیعی محسوب شده و با توجه به عمدی بودن آن ، دستگیری و مجازات عاملان این آتش افروزی توسط مراجع قضایی و انتظامی در دستور کار است.
موسی فکور با اشاره به استفاده از ماشین آلات شهرداری برای گشودن مسیر دسترسی آتش نشانی به محل حریق افزود: اینگونه آتش افروزی ها علاوه بر اینکه انرژی بسیاری از آتش نشانان می گیرد ، موجب کاهش توان عملیاتی آنان برای خدمت به شهروندان در مواقع بروز حوادث می شود.
وی تصریح کرد: با توجه به تکرار سریال آتش سوزی نیزارهای تالاب و علفزارهای حاشیه آن، موضوع در شورای تامین شهرستان مطرح و از سوی مراجع قضایی پیگیری خواهد شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا تالاب انزلی با حدود تالاب انزلی با ۱۹۳ کیلومتر مربع وسعت از مهمترین زیستگاه های پرندگان و آبزیان در جنوب دریای خزر است و بعنوان مهارگر سیلاب ها، مطبوع کننده هوا، پناهگاه پرندگان و آبزیان ، رویشگاه لاله ها و نیلوفرهای آبی ، پالایش دهنده آلاینده ها ، تامین کننده آب کشاورزی مزارع پیرامون و تفرجگاه انسان ها از مدت ها پیش به دلیل حجم بالای رسوبات ، فاضلاب های صنعتی و شهری ، پسماندها و سموم کشاورزی در معرض آسیب شدید قرار دارد و آتش سوزی های اخیر نیز زخم های کاری دیگری را بر پیکره آن وارد کرده است.
بندرانزلی در ۴۰ کیلومتری غرب مرکز گیلان واقع شده و ۷۰ آتش نشان در سه ایستگاه آتش نشانی در امر خدمت رسانی به مردم فعالیت می کنند.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.