تفاهمنامه ساخت شناور، تجهیزات و سازه های ساحلی در منطقه آزادانزلی

این تفاهم نامه برای مدت پنج سال با هدف ساخت انواع شناور، تجهیزات، تأسیسات و سازه های ساحلی و بندری با بهره گیری از توان داخلی وزارت دفاع و حمایت تولید ملی و همچنین پیگیری هدف مهم رونق و توسعه گردشگری دریایی در دریای خزر منعقد شد.
بنابراین گزارش صندوق توسعه صنایع دریایی کشور آمادگی دارد تا با اولویت قرار دادن پرداخت تسهیلات مربوطه به پروژه های موضوع تفاهم نامه حاضر براساس ضوابط جاری صندوق و بانک عامل تا سقف ۸۰ درصد قیمت شناور تولید داخلی این مجموعه را مشمول تسهیلات کم بهره نماید و این تسهیلات را بر اساس پیشرفت مراحل ساخت اختصاص دهد.
طبق این تفاهم نامه سازمان منطقه آزاد انزلی اقدام به شناسایی متقاضیان و سرمایه گذاران دارای تمایل به خرید تجهیزات بندری و شناورهای تفریحی و پهلوگیری آنها در مارینای مجتمع بندر کاسپین نموده و سپس بر اساس نیازمندیهای شناسایی شده نسبت به سفارش ساخت انواع ماشین آلات و تجهیزات بندری و اسکله و شناورهای تفریحی و گردشگری مورد نیاز برای اسکله مارینا و سایر تجهیزات و شناورهای دریایی از مجموعه صنایع دریایی شهید تمجیدی اقدام می شود.
در مرحله بعدی مجموعه صنایع دریایی شهید تمجیدی نسبت به طراحی و براورد قیمت و زمان ساخت و تعیین الزامات مورد نیاز اقدام بعدی را بعمل اورده و براورد قیمت را به صندوق توسعه دریایی جهت اختصاص تسهیلات کم بهره و مساعدت و هماهنگی برای سیر مراحل قانونی و اداری اخذ تسهیلات از این صندوق و ارائه ضمانتنامه های لازم و پرداخت اقساط معرفی می نماید.
از سوی دیگر شرکت صنایع دریایی شهید تمجیدی به عنوان مجری تفاهم نامه علاوه بر ساخت سفارش های ارائه شده نسبت به ارائه مشاوره در راستای نیازمندی های اعلامی سازمان اقدام نماید.
بر اساس این گزارش سازمان منطقه آزاد انزلی بعد از شروع به کار ساخت اسکله مارینا در سال جاری که به زودی با مشارکت سرمایه گذار بخش خصوصی آماده بهره برداری خواهد بود، طرح ساخت شناورهای مخصوص کوچک و بزرگ به منظور بهره گیری در گردشگری دریایی را در دستور کار قرار داده و این تفاهم نامه گام مهمی جهت عملیاتی سازی این راهبرد ملی سازمان تلقی می شود.
این تفاهم نامه با حضور رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی ؛ مابین وحید طالب پور، عضو هیأت مدیره و معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان، جهانبخش امیری مدیرعامل صنایع دریایی شهید تمجیدی و عبدالمجید رضوانی مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دریایی کشور منعقد شد.
منطقه آزاد انزلی تنها منطقه ازاد ایران در حاشیه دریای خزر است . کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال – جنوب، دارابودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه، راسنودسک در ترکمنستان، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان، دسترسی از طریق راه های مناسب، به بازارهای مصرف کشورهای CIS، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است.
مزایای قانونی همچون امکان ثبت، مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰ درصد در منطقه، امکان فعالیت بانکها و موسسات مالی – بیمه ای در این منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، وحدت مدیریت در ارائه کلیه خدمات به سرمایه گذاران و فعالین اقتصادی، اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیت های جدید برای فعالان اقتصادی – تولیدی، فعالیت بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر و برگزاری پانزدهمین اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.

Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.